Błąd Kartezjusza. Emocje, rozum i ludzki mózg. Antonio Damasio
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Czy umysł można oderwać od ciała?
Czy podejmując decyzje warto polegać na emocjach?
Jak współpracują ze sobą "serce" i "rozum"?
Łącząc swoje bogate doświadczenie badacza mózgu z przenikliwością filozofa, autor wytyka Kartezjuszowi tytułowy błąd. Polega on na oddzielaniu umysłu od ciała, a w konsekwencji także rozumu od emocji, i tego co w nas typowo ludzkie od tego co zwierzęce. Studiując przypadki pacjentów neurologicznych oraz opierając się na wynikach badań eksperymentalnych, przekonuje on, że racjonalne decyzje to nie te kierowane jedynie "chłodną kalkulacją", ale oparte na emocjach i uczuciach. Twierdząc, że choć bez mózgu nasze życie wewnętrzne byłoby niemożliwe, Damasio sprzeciwia się poglądowi, że umysł to po prostu kora mózgowa. Wskazuje, że nasza psychika wyłania się w toku cielesnych interakcji ze środowiskiem przetwarzanych przez złożone obwody neuronalne.
Błędzie Kartezjusza Damasio podważa wiele tradycyjnych poglądów na umysł, poznanie i emocje, wskazując na siłę neuronauki w wyjaśnianiu natury ludzkiej. Jednocześnie w przystępny sposób prowokuje on do samodzielnego myślenia o myśleniu.
Antonio Damasio -
profesor neurobiologii, neurologii i psychologii w Dornsife College w University of Southern California, gdziekieruje Brain and Creativity Institute
Prowadzi wykłady w Salk Institute w La Jolla w Kalifornii.
Jest autorem licznych publikacji naukowych i laureatem wielu nagród, w tym Księcia Asturii w dziedzinie Badań Naukowych i Techniki, Pessoa, Signoreta i Cozzarellego, którą otrzymał wraz z żoną Hanną Damasio. Jest członkiem Institute of Medicine w National Academy of Sciences, American Academy of Art and Sciences, European Academy of Sciences and Arts oraz Bayerische Alademie der Wissenschaften.
Wiele uczelni przyznało mu tytuł dpktora honoris causa. Jest autorem wydanych w Polsce książek: Tajemnica świadomości, W poszukiwanu Spinozy oraz Jak umysł zyskał jaźń, które przetłumaczono na ponad 30 języków.