Lista aktualnie najczęściej kupowanych przez Was książek w Madrosc.pl
149,00 zł
220,00 zł
111,00 zł
Wprowadzenie do ZEN. Historia-Praktyka-Współczesność. Alexander Poraj-Żakiej
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Kupując książki w naszej księgarni wspierasz finansowo fundację Mądrość Wschodu i Zachodu. Zobacz na co przeznaczamy te środki i dlaczego ceny naszych książek są okładkowe.
więcej
Autor - mistrz zen świeckiej linii Pusta Chmura, oficjalny następca Willigisa Jagera i dyrektor jednego z największych ośrodków medytacji i uważności w Europie "Benediktushoff " - napisał tę książkę z myślą nie tylko o osobach, które są zainteresowane wejściem w praktykę, ale także o tych z Was, którzy mają już za sobą pierwsze kroki na ścieżce zen i chcieliby pogłębić swój trening.
Książka prezentuje historię zen, jego rozwój na tle innych nurtów religijnych i filozoficznych oraz wprowadza w praktykę zazen. Zawiera szereg praktycznych porad dotyczących techniki medytacji, podejścia do różnych aspektów zazen, jak i odpowiedzi na najczęstsze pytania adeptów zen.
Spis treści:
I Historia i fakty
1. Historia zen a historie o zen
2. Historia faktów i legend
3. Gautama Siddhartha lub Budda Siakjamuni lub pierwszy mistrz chan
4. Hinduizm albo rewolucja Buddy
5. Buddyzm mahajany
6. Buddyzm mahajany i taoizm: twórcze spotkanie
7. Chan
8. Zen
9. Chan i zen na Zachodzie
10. Chan i zen między tradycją a teraźniejszością
11. Linia zen "Pusta Chmura"
II Praktyka
1. Co to jest zen? Aspekty postawy zazen
2. Tylko siedzenie
3. Zazen czyli obecność
4. Oddycham, a więc nie ma mnie
5. Zazen w codzienności
6. Mimo wszystko siedzenie w ciszy
7. Sesshin lub "skupienie ducha serca"
8. Dzień powszedni
9. Wakacje w środku dnia
III Praktyczne wskazówki
Dziesięć wskazówek do praktyki zen
IV Najczęściej zadawane pytania
1. Co robić z bólem podczas praktyki?
2. Czy zen jest religią?
3. czy jako chrześcijanin mogę praktykować zen?
4. Czy potrzebuję do praktyki nauczyciela zen?
5. Jak mogę znaleźć osobę, która mi pomoże w praktyce zen?
6. Jak praktykować samemu?
7. Jak mogę nauczyć dzieci tego rodzaju praktyki?
8. W jakich sytuacjach lub chorobach zen nie jest wskazany?
9. Czy dzięki zen poprawi się moje życie?
10. Jak pogodzić codzienność z praktyką zen?
Literatura
Alexander Poraj-Żakiej
mistrz zen świeckiej linii Pusta Chmura, dr teologii i oficjalny następca Willigisa jagera. Dyrektor Centrum Medytacji i Uważności Benediktushof w Holzkirchen (Niemcy), który należy do największych ośrodków tego typu w Europie.
Był prezesem sieci klinik psychosomatycznych z siedzibą w Berlinie oraz stworzył Akademię Psychosofii w Hiszpanii.
Współtworzy Instytut Rozwoju osobistego Euphonia we Wrocławiu.
Współzałożyciel fundacji "Mądrość Wschodu i Zachodu" w Niemczech, Hiszpanii i w Polsce.
Prowadzi kursy, warsztaty i wykłady w całej Europie jako coach i doradca biznesu.
Prywatnie ojciec dwóch córek.
Produkty powiązane
Brama chmur. Mistrz zen Yun - men
Yun- men jest, obok Lin-chi, jednym z mistrzów zen, którzy zamiast tradycyjnych kazań wybierali okrzyki, potoczną mowę, sarkazm, a nawet uderzenia kijem. Jego zapiski stanowią klasykę zen i cechuje je świeże spojrzenie na buddyzm.
Cicha iluminacja. Mistrz zen Hongzi
"Cicha iluminacja" to tłumaczenie samego rdzenia szczegółowych zapisków chińskiego mistrza zen Hongzhi. W tomie obok tekstów filozoficznych i wskazówek medytacyjnych odnajdziemy również ponad dwadzieścia wierszy poświęconych głównym ideom nauczania szkoł soto.
Kamienny most. Mistrz zen Chao - hou
Mistrz zen Chao-chou jest centralną postawią chińskiego zen, był najbardziej niezwykłym mistrzem w historii. Tekst składa się z ponad 400 dialogów i anegdot, z których wiele stało się koanami. Większość dialogów została opatrzona przez tłumacza wnikliwymi i celnymi komentarzami ułatwiającymu zrozumienie tekstu.
Kurz tego świata. Mistrz zen Yuanwu
Yuanwu zasłynął jako odnowiciel i wielki zwolennik koanów oraz autor słynnej księgi zen, "Zapisków błekitnej skały", zbioru poddawanych medytacji przypadków z komentarzami wierszem i prozą. W niniejszych listach, skierowanych do jego przyjaciół, uczniów i współpracowników, przedstawia przekaz zen w bardziej przystępnej formie.
Kwiaty na bagnach. Mistrz zen Dahui
Książka przedstawia tłumaczenia listów i wykładów na temat zen wielkiego nauczyciela Dahui Zonggao. Jego spostrzeżenia zebrane w tym tomie kierowane są głównie do osób stanu świeckiego, stąd nacisk położony jest na sposoby, w jakie ludzie pogrążeni w sprawach tego świata mogą uczyć się zen i osiągnąć wyzwolenie obiecywane przez Buddę.
Natychmiastowe przebudzenie. Mistrz zen Hui-hai
Hui-hai był uczniem Ma-tsum, najznakomitszego mistrza zen całej dynastii Tang. Niniejsze dzieło stanowi uzupełnienie "Przekazu Umysłu" Huang-po, ponieważ podczas gdy obaj mistrzowie zabierają nas do samego serca rzeczy, Huang-po zajmuje się tematem w sposób bardziej ogólny, natomiast Hui-hai odnosi każdą częśc swojego wywodu do poszczególnych idei właściwych zen.
Niczego już więcej nie poszukujcie. Nauczanie mistrza zen Lin-chi
Wiedza Lin-chi I-hsuana (jap. Rinzai) była głęboko zakorzeniona w naukach buddyjskich i poparta doskonałą znajomością pism. Zamiast rutynowej pamięciowej nauki wymagał on od uczniów rzeczywistego wglądu w pisma oraz życia, które z takiego wglądu wypływa. W prezentowanych zapiskach Lin-chi mówi sam za siebie, jasno i zdecydowanie.
Szpik mędrców. Mistrz zen Foyan
Niniejsza książka zawiera tłumaczenia wykładów na temat zen mistrza Foyana (1067-1120), ucznia Wuzu Fayana. Jest on powszechnie uznawany za jednego z największych mistrzów odrodzenia zen w czasach dynastii Song. Powracając do nauk pierwotnych i klasycznych mistrzów, Foyan prezentuje wiele prostych ćwiczeń uwagi i myślenia, mających na celu poprowadzenie ucznia ku wglądowi w prawdziwą naturę jaźni.
Twarzą do ściany. Nauczanie Bodhidharmy i pierwszych patriarchów zen.
Książka zawiera, obok mów Bodhidharmy, także publikowane po raz pierwszy po polsku ocalałe przekazy pięciu pierwszych patriarchów zen, m.in, słynny wiersz zen "Strofy wiary w umysł" Trzeciego Patriarchy oraz "traktat o podstawach kultywowania umysłu" Piątego Patriarchy.
Kryzys światowy a humanizm buddyjski. John Crook
Autor przedstawił ewolucję wielu koncepcji kulturowych dotyczących dzisiejszych zapatrywań na życie. Wskazał - z perspektywy praktyki buddyjskiej - drogę do wyjścia z kryzysu egzystencjalnego i cywilizacyjnego, drogę do satysfakcjonującego życia.
Maxxx
Ładnie wydana, idealna dla osób rozpoczynających lub będących w praktyce. Wiele dobrych, podstawowych informacji + historia, która mnie akurat mniej interesuje ;-)