Lista aktualnie najczęściej kupowanych przez Was książek w Madrosc.pl
181,00 zł
Cena regularna:
191,00 zł
65,00 zł
110,00 zł
Cena regularna:
120,00 zł
102,00 zł
Cena regularna:
111,00 zł
Medytacja. Pomiędzy teorią a praktyką. Stanisław Radoń
Opis
Medytacja z powrotem do źródeł
Z jednej strony cieszy duża popularność różnych szkół medytacji, z drugiej budzi zaniepokojenie. Niepokoi nawet kliniczna koncepcja uważności (ang. mindfulness), czyli tzw. świeckiego modelu medytacji. Owo zaniepokojenie wyrażają nie tylko środowiska chrześcijańskie, ale także buddyjskie oraz naukowe, ponieważ coraz częściej medytację traktuje się jako aktywność prowadzącą głównie do poprawy samopoczucia. W związku z tym przedstawiciele tych środowisk stawiają postulaty wzywające do „powrotu do źródeł”, czyli do przywrócenia właściwego miejsca wiedzy, krytycznemu myśleniu oraz konsekwencjom etycznym. Spójność tych postulatów dowodzi, że następuje pewien dziejowy zwrot dotyczący rozumienia, a zwłaszcza praktykowania medytacji. Prezentowana monografia stanowi próbę zmierzenia się z tym przełomowym momentem i prowadzi przez poszczególne etapy definiowania krytycznych obszarów zderzenia teorii z praktyką.
„Współczesny świat, pełen informacji – często ze sobą sprzecznych – wymaga jasnych komunikatów. Redundancja czy dysonans wywołany percepcją sprzeczności nie sprzyjają bowiem porządkowaniu myśli. Publikacja już na wstępie przekonuje czytelnika o jasności i prostocie przekazu. Autor podkreśla, że de facto uważność stanowi wzorcowy model medytacji. Wytycza również dalszą perspektywę badań teoretycznych, empirycznych, w tym również tych u źródeł, poszukiwanych zarówno w buddyzmie, jak i w chrześcijaństwie. Dlatego szczególnie cenną cechą podejścia doktora Radonia jest próba obiektywnego, ponaddenominacyjnego rozważania nad optymalnym rozwiązaniem w postaci efektywnej medytacji”.
(z recenzji dr hab. Katarzyny Skrzypińskiej, prof. UG)
„Autor w sposób jasny i syntetyczny przedstawia w książce stan refleksji nad zagadnieniem medytacji, wykorzystując do tego celu najnowsze i reprezentatywne publikacje literatury przedmiotu, co pokazuje wyśmienite obycie Autora w skomplikowanych nieraz kwestiach medytacji. Oceniana książka jest dużym osiągnięciem badawczym i w ostatecznej recenzji merytorycznej, jak i formalnej zasługuje na bardzo wysoką ocenę. Bezsprzecznie, książka jest wartościową i znaczącą publikacją na rynku wydawniczym, zalicza się do prac oryginalnych i cennych poznawczo”.
(z recenzji dr. hab. Dariusza Kroka, prof. UO)
Produkty powiązane
Brama chmur. Mistrz zen Yun - men
Yun- men jest, obok Lin-chi, jednym z mistrzów zen, którzy zamiast tradycyjnych kazań wybierali okrzyki, potoczną mowę, sarkazm, a nawet uderzenia kijem. Jego zapiski stanowią klasykę zen i cechuje je świeże spojrzenie na buddyzm.
Cicha iluminacja. Mistrz zen Hongzi
"Cicha iluminacja" to tłumaczenie samego rdzenia szczegółowych zapisków chińskiego mistrza zen Hongzhi. W tomie obok tekstów filozoficznych i wskazówek medytacyjnych odnajdziemy również ponad dwadzieścia wierszy poświęconych głównym ideom nauczania szkoł soto.
Kamienny most. Mistrz zen Chao - hou
Mistrz zen Chao-chou jest centralną postawią chińskiego zen, był najbardziej niezwykłym mistrzem w historii. Tekst składa się z ponad 400 dialogów i anegdot, z których wiele stało się koanami. Większość dialogów została opatrzona przez tłumacza wnikliwymi i celnymi komentarzami ułatwiającymu zrozumienie tekstu.
Kryzys światowy a humanizm buddyjski. John Crook
Autor przedstawił ewolucję wielu koncepcji kulturowych dotyczących dzisiejszych zapatrywań na życie. Wskazał - z perspektywy praktyki buddyjskiej - drogę do wyjścia z kryzysu egzystencjalnego i cywilizacyjnego, drogę do satysfakcjonującego życia.
Kurz tego świata. Mistrz zen Yuanwu
Yuanwu zasłynął jako odnowiciel i wielki zwolennik koanów oraz autor słynnej księgi zen, "Zapisków błekitnej skały", zbioru poddawanych medytacji przypadków z komentarzami wierszem i prozą. W niniejszych listach, skierowanych do jego przyjaciół, uczniów i współpracowników, przedstawia przekaz zen w bardziej przystępnej formie.
Kwiaty na bagnach. Mistrz zen Dahui
Książka przedstawia tłumaczenia listów i wykładów na temat zen wielkiego nauczyciela Dahui Zonggao. Jego spostrzeżenia zebrane w tym tomie kierowane są głównie do osób stanu świeckiego, stąd nacisk położony jest na sposoby, w jakie ludzie pogrążeni w sprawach tego świata mogą uczyć się zen i osiągnąć wyzwolenie obiecywane przez Buddę.
Natychmiastowe przebudzenie. Mistrz zen Hui-hai
Hui-hai był uczniem Ma-tsum, najznakomitszego mistrza zen całej dynastii Tang. Niniejsze dzieło stanowi uzupełnienie "Przekazu Umysłu" Huang-po, ponieważ podczas gdy obaj mistrzowie zabierają nas do samego serca rzeczy, Huang-po zajmuje się tematem w sposób bardziej ogólny, natomiast Hui-hai odnosi każdą częśc swojego wywodu do poszczególnych idei właściwych zen.
Niczego już więcej nie poszukujcie. Nauczanie mistrza zen Lin-chi
Wiedza Lin-chi I-hsuana (jap. Rinzai) była głęboko zakorzeniona w naukach buddyjskich i poparta doskonałą znajomością pism. Zamiast rutynowej pamięciowej nauki wymagał on od uczniów rzeczywistego wglądu w pisma oraz życia, które z takiego wglądu wypływa. W prezentowanych zapiskach Lin-chi mówi sam za siebie, jasno i zdecydowanie.
Pakiet 1 Thich Nhat Hanh
Pakiet 2 Thich Nhat Hanh
Pakiet noworoczny: JEST*365 plus Stulecie Willigisa Alexander Poraj-Żakiej
Pakiet Pema Chödrön - pakiet 1
Pema Chödrön - pakiet książek nr 2
Szpik mędrców. Mistrz zen Foyan
Niniejsza książka zawiera tłumaczenia wykładów na temat zen mistrza Foyana (1067-1120), ucznia Wuzu Fayana. Jest on powszechnie uznawany za jednego z największych mistrzów odrodzenia zen w czasach dynastii Song. Powracając do nauk pierwotnych i klasycznych mistrzów, Foyan prezentuje wiele prostych ćwiczeń uwagi i myślenia, mających na celu poprowadzenie ucznia ku wglądowi w prawdziwą naturę jaźni.
Twarzą do ściany. Nauczanie Bodhidharmy i pierwszych patriarchów zen.
Książka zawiera, obok mów Bodhidharmy, także publikowane po raz pierwszy po polsku ocalałe przekazy pięciu pierwszych patriarchów zen, m.in, słynny wiersz zen "Strofy wiary w umysł" Trzeciego Patriarchy oraz "traktat o podstawach kultywowania umysłu" Piątego Patriarchy.
Wprowadzenie do ZEN. Historia-Praktyka-Współczesność. Alexander Poraj-Żakiej
Autor - mistrz zen świeckiej linii Pusta Chmura, oficjalny następca Willigisa Jagera i dyrektor jednego z największych ośrodków medytacji i uważności w Europie "Benediktushoff " - napisał tę książkę z myślą nie tylko o osobach, które są zainteresowane wejściem w praktykę, ale także o tych z Was, którzy mają już za sobą pierwsze kroki na ścieżce zen i chcieliby pogłębić swój trening.